Antiochia-Asmalımescit


Antakya lezzetlerini yerinde yemek için kilometrelerce yol yaptığımı bilirim. Bu lezzetin menbaı olan Akdeniz Arap coğrafyasına kadar gidip yerinde inceledim, tattım ve aramızdaki lezzet farklarını araştırıp karşılaştırdım.

Kullanılan malzeme , sunum ve şeflerin yetenekleri arasında bazı farklılıklar olduğnu gözlemledim.

Karşılaştırmayı İstanbul geneline indirgersem eğer, Antiochia gerek sunumu ve kullanılan malzemesiyle pozitif manada ön plana çıktığını gördüm. Hakkını vermem gerekir ki Hatay yemekleri sunan İstanbul’da kaliteli restoranlarımız var.  Bu alanda sayıları çok olmasada kalitenin ön plana çıkması adına tatlı bir rekabet var.
Rekabetin kalite yönlü olması Türk gastronomisi adına çok önemli.
Antakya Lezzet Kenti olarak dünya mirasında sayılmasının verdiği ağır bir yük var. Bu yükü başarıyla taşıyan, İstanbul’daki başarılı Antakya restoranı.

Antiochia ‘ya  ilk 2010 yılında gitmiştim. Burası Hatay lezzetleri sunuyor yani mezeler, katıklı ekmek, kağıt kebabı ve ve künefe ön plana çıkıyor haliyle. Tabi dürümlerini es geçemeyiz.
Her ne kadar Beyrut’ta daha estetik sunum ile karşılaştımsa da Antiochia concept’in dürüm sunumu iştah kabartıyor. Tabi bu iştahınızı Antakya’nın mezeleriyle desteklerseniz işte o zaman dürüm diyerek geçiştirdiğimiz hızlı yemek bir ziyafete dönüşüyor.

Ziyaref @antiochiaconcept‘in zerafetiyle  gözümden önce gönlümü şenlendiriyor, midemi
Keşke tüm restoranlar işini bu azimle severek yapsa dedirtiyor. Parmak ısırttıyor.

Bakış açısı çok önemlidir. Gerçek işletmecilik detaylarda gizlidir. Detaylar ise  kültürünüzün gizli renklerini açığa çıkartır. Herkesin farketmeyeceği detaylar ile başarı yakalanır.

Eğer başarı olarak kültürünüzü tanıtmaksa ciddi sorumluluk almışsınızdır. Bu sorumlulukla çalışan ve emek harcayanlar her daim başarıya ulaşmıştır. Başarı sadece para kazanmak, müşteri kazanmak ise zaten kazansanızda kaybetmişsiniz.

Sözün özü hem gönlümü hem başarıyı kazanmış olan Antiochia  temsil ettiği barış kenti mutfağını İstanbul’da başarıyla temsil eden bir restoran.

Antiochia’nın özellikle mezelerini çok beğeniyorum. Birbirinden lezzetli Antakya ve Ortadoğu mzelerini mutlaka denemelisiniz.

Humus, tabbule, muammara, abagannuç, yöreye özgü kırık yeşil zeytin ve bezirgeni…  oğurt severler için yoğurtlu patlıcan ve otlu yoğurt da menüde var.

Antiochia şehrin merkezi Taksim’de Asmalımescit’te bululunuyor. Konumu ve kalitesi değerlendirildiğinde fiyatı sunulan hizmete biraz üzerinde.

Karışık meze tabağı 40TL, kebaplar ortalama 40-50TL civarında

Kebap dürümleri klasik kebapçılardaki gibi sunmuyorlar. Beyrut‘ta önüme servis edilen gibi çıtır lavaş lokmalar halinde servis ediliyor ve dilediğiniz ir kaç çeşit meze ile beraber…

Ne hoş sunum değil mi?

İki kişi ortalama 250TL gibi bir rakam ile harika Antakya yemeklerini İstanbul’un merkezinde yiyebilirsiniz.

Antiochia  2016 yılının istanbul’daki En İyi Akdeniz Restoranı olarak seçmiştim.
Tavsiye ederim.

Değerlendirme Kriterleri Antiochia Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 4.8
Servis 4.6
İçerik 4.4 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.6 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.4 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.5 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 4.8 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.7 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 3.4 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.0
Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sk. No:3, 34200 Beyoğlu/İstanbul

Antiochia Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*