Canım Ciğerim – Asmalımescit


Ciğer ile ilk deneyimim çok eski ama sabah kahvaltısında ciğer yeme adeti ise 10 yıl öncesine dayanıyor. İlk Diyarbakır ziyaretim’de saat sabah 10 gibi kahvaltımı yapmış bir şekilde Diyarbakır’a indim. Beni karşılayan arkadaşımın aşırı ısrarı ve tok olmama rağmen beni kahvaltıya götürmek istemesini gönlüm razı olmasa da gitmek durumundaydım. Tabi kavaltı denilince peynir,zeytin, yumurtanın olduğu kahvaltıyı hayal ederken kendimi bir ciğercide vulunca çok şaşırmıştım. Saat 10’da ciğerci yıka basa dolu ve insanlar kahvaltısını ciğer ile yapıyorlar. Çok şaşırmıştım biraz da yadırgamıştım. Tok olmama ve ortamı çok hoş bulmadığım için nazlanarak bir şişi lavaşa çektim sardım üzerine biraz kimyon dökerek mideme indirdim. Aman Allah’ım o zamana kadar be ciğer yememişim dedim içimden. Ciğerin terbiyesi ve lokum kıvamı lezzeti tarifsiz. Tok olan ben kaç şiş yedğimi hatırlayamam.

O gün bugündür ciğer için saat problemim kalmadı. Genelde gece geç saatlerde tercih ettiğim ciğer artık sabahın köründe de yiyebiliordum. İstanbul’da kalitei hayvan ve onun ciğerini bulmak Güneydoğu’ya göre daha zor haliyle lezzet farkı çok fazla oluyor. Ciğer severleri ben özellikle Diyarbakır özellikle De Gaziantep’e çağırıyorum.

Tabi bizler İstanbul’da yaşıyoruz ciğer yemek için Gaziantepe giden benim gibi kaçık çok fazla yok. Ayrıca İstanbul’da da kaleli ciğerin peşindeyim kedi misali. Arayıp bulduklarımı yazmaya devam edicem.

Canım Ciğerim İstanbul’da kaliteli ciğer yapan yerlerden biri. Ben burada hem et şiş hemde ciğer yedim ve her ikisinide beğendim. Beğenme kriterim etin ve ciğerin kalitesinin yanında alsında terbiye edilmesi ve pişrilmesine.

Etin ve ciğerin kalitesi Güney Doğu’da yediklerim ile aynı kalitede değil bu bir gerçek ;ancak ustalık aynı ustalık. Etin terbiyesi ve kurutmadan pişirilmesi emek ve tecrübe isteyen bir yetenek.

İster ciğer ister şiş sipariş verin ama porsiyon verin, dürüm sever biri olarak burada porsiyon yemek daha keyifli olduunu söyleyeyim.

Porsiyonun yanında  gelen sumaklı soğan, acılı ezme, roka, nane, közlenmiş biber ve domatesler yemek sonrası ikram edilen çay… Canım ciğerimde misafirperverlik üst seviyede. Doğunun misafirperverliği var.

Canım Ciğerim İstiklal Caddesi gibi şehrin göbeğinde girişi küçük ve kiralar yüzünden üst katta hizmet veren kaliteli bir ciğerci.

Fiyatı ise bence bu lezzete göre makul 10 şiş Ciğer ve şiş porsiyonu 26 TL bol köpüklü ve bakır bardakta servis edilen ayran 3 TL 10 şiş ve ikramlarla beraber karnınız doyacağından emin olun.

Lavaşı elinizle şişe sıkıştırıp şişi sıyırın lavaştaci ciğerlerin  üzerine biraz kimyon ve toz biber serpin öylesi daha lezzetli. Sonra bir çatal masadaki ikramlardan alıp üzerine bol köpüklü el yapımı ayrandan için.

İki kişi ortalama 60 TL ödersiniz.

Ben çok beğendim tavsiye ederim.

Canım Ciğerim 2016 yılı ziyaret ettiğim mekanlar arasında En İyi 10 Sakatatçı Listem‘de yer alıyor.

Değerlendirme Kriterleri Canım Ciğerim Asmalımescit Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 3.9
Servis 4.6
İçerik 5.0 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.4 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.6 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.5 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 4.5 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.5 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.1 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.3

 

Adres: Asmalimescit Mah., Minare Sk. No:1, 34420 Beyoğlu/İstanbul

Asmalı Canım Ciğerim Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*