Değerlendirme Kriterlerim


 

Değerlendirme kriterlerim aynı olsa da mekanın konseptine göre farklı puanlamalar vererek adil olmaya çalışıyorum. Esnaf lokantası ile 1.sınıf lokanta yada lüks bir restaurant ile Michelin yıldızı almış bir restaurantı aynı kefede değerlendiremezdim.

Yemek puanlamamı belirlemiş olduğum bazı kriterlere göre vermekteyim. Oluşturduğum kriterler  uzunca bir araştırma ve edindiğim deneyimler sonucu ortaya çıktı.

Kullandığım bu kriterler aslında o işletme ile ilgili verilecek ön yargılı puanlamaya engel oluyorlar.

Örneğin duygularıyla hareket eden bir “gurme” işletmede ki servisi beğenmediyse o işletmeye en kötü puanı verebilir, ya da doğru fiyatlama yapmamış bir işletme için yemekler kaliteli ve lezzetli olsa bile fiyatı yüksek bulduğundan düşük puan verebilir.

Bu durumun tersi de geçerli, mesela bedava yemek yemiş bir “gurme” lezzetsiz yemekler ve kalitesiz bir işletmeye tam puan verdiklerini hepimiz biliyoruz.

İşletme puanını takıntılı olduğu bir kritere vereceği düşük  yada yüksek puana göre adil olmayan puanlamalar, yorumları okuyan kişileri aldattığı ve işletmeler için haksız kazanç/kayıba sebebiyet vermektedir.

Ben kendimi adil olmaya adadığım için duygularımdan sıyrılıp krterlerime göre puanlama veriyorum.

Yemek önce gözümüzle, sonra burnumuzla, gerekirse elimizle bazen işitsel ve en nihayetinde dilimizle aldığımız bir zevk…

Yani yemek yeme işleminde daha çok duygu ve hislerimiz var.

Bu duygular hem yemeği yapan şefin verdiği ve bizlerin yemekte aldığı enerji ile de alakalı.

Yani hem yemeği yapan taraf hemde yemekleri tadan tarafta subjektif olabiliyor.

Kısaca özetlersem, şefin o günkü ruh hali, o gün alınan malzemenin kalitesi, yaşanılan aksilikler gibi sebepler yemeğin o günkü kalitesini etkileyebiliyor. Aynı şef ve aynı malzemeler ile her zaman aynı kalite yakalanamıyor maalesef. Ben o gün önüme ne geldiyse onu değerlendiriyorum.

Verdiğim puan o gün önüme gelen hizmete verdiğim puan. Belki şefin ruh hali daha iyiydi ve bir gün önce yemekler çok daha kaliteliydi, belki de daha kötüydü bunu bilemiyorum. Dolayısıyla bazen en iyi gurmelerin verdiği yüksek puanlı bir yere çok düşük puan verebiliyorum yada onların çok düşük puan verdiği ben yüksek puan vermiş olabilirim.

Aynı anda yenilen aynı yemekler için bile gurmeler arasında farklı puanlamalar verebiliyorlar. Dedim ya işin içinde yine duygular var. Beklentiler farklı ise sonuç farklı olması gayet normal. Ben o gün çok açsam yada toksam aynı yemekten aldığım haz elbetteki farklı olacaktır. Burada da işletmenin bir kusuru yok aslında.

Puanlama da hem işletmeye ait hemde gurmeye ait aksaklıklar sebebiyle işletme olması gerektiğinden daha düşük/yüksek puan almış olabilir. Ben özellikle bu iki özel durumu puan vermeden önce göz önünden bulundururum ve ona göre adil olmaya çalışırım.

Örneğin, ramazan ayında iftar saatinde bir işletmenin servis puanlamasını sıradan günlerdeki gibi değerlendirmem doğru olmaz.

Açlık ve tokluk durumunda aynı yemeklerden aldığım lezet farkı değişkenlik arz edeceğinden restaurant değerlendirmelerime tok gitmem, aynı öğünde iki restaurant ziyareti yapmam.

Değerlendirme kriterlerim 8 farklı kriter üzerinden yapıyorum. Her bir kriteri lokanta sınıfına göre ayrı ayrı değerlendiriyorum. Herbir değerlendirme kriterlerimin ağırlığı eşittir. Fiyat haricindeki 7 farklı değerlendirmelerimin ortalaması ve gerekirse kanaat notum ile ortaya işletmenin kalite puanı çıkıyor.

Fiyatı değerlendirikende adil olmaya çalışıyorum. Sadece ucuz olması yada pahalı olmasına göre değil. İşletmenin kalitesine göre doğru fiyatlandırma yapmış mı yapmamış mı sorusunu soruyorum. Yüksek kalitede bir işletenin fiyatının yüksek olmasını anormal karşılamıyorum. Kalite arttıkça fiyatın artış göstermesi gayet normal. Bazen çok uygun fiyata çok kaliteli yemek yediğim çok pahalı yemeği çok kalitesiz gördüğümde oluyor. Dolayısıyla kalite ve fiyat arasında lineer bir denklem yok.

Değerlendirme notum tamamen bana ait ve puanlama skalamı öncelikle 100’lük sistemle veriyorum daha sonra 5 puan skalasına indirgiyorum.

Puanlamalarımda 3.4 gibi rakamlarla karşılaşabilirsiniz. Neden 3.5 yada 4 değil gibi sorular olabiliyor. 3.4 puan aslında 68/100 puan olarak verilmiş bir puan.

 

Değerlendirme Kriterlerim:

Lezzet: Sadece lezzete odaklanıp puanlanması

Ambiyans:  Restoran konumu, manzara, dekorasyon, müzik ve hijyen

Servis: Restoran ise servis elemanının kibarlığı, ilgisi ve menüye hakimiyeti

 İçerik: Yemeklerin çeşitliliği

 Malzeme kalitesi:  Yemeklerde kullanılan  malzeme kalitesi

 Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık: Şef yada ustanın değerlendirilmesi

 Yaratıcılık: Sunuş şekli ve yenilikçi olması

Kalite: Yukarıda bahsettiğim değerlendirme kriterlerinin ortalama puanını alarak ve gereirse kanaatimi kullanarak işletmenin kalitesini belirliyorum.

Fiyat: Tüm kriterler gözönünde bulundurularak verilen hizmete göre fiyat değerlendirmesi. Doğru fiyat politikasına göre puan veriyorum. Bir yer çok pahalıysa düşük puan , ucuzsa yüksek puan vermek gibi sıradan bir iş değil. O kaliteye o ülke/şehir için ve o lokasyondaverilen fiyatları değerlendiriyorum.

İşletme için en önemli kriter ise kalite/fiyat oranının ayarlanması. Tatlı rekabet bu oran üzerinden dönüyor ve müşteri eğilimleri bu orana göre değişiyor.

Benim için ise tüm kriterler önemli ama kalite daha önemli.

 

Keyifli okumalar , afiyet olsun.

SeyyahGurme