Derviş Baba Kahvehanesi – Balat


Günaydın sevgili dostlar,

Bu fotorafı çekeli 1 yıldan fazla olmuş. O gün Balat’ta gezerken kahve içmek için uygun bir yer aradığımda Derviş baba Kahvehanesi’ne  denk gelmiş ve @dersivbababalat‘tan içeri girmiştik.  İç dekorasyonu sizi eskilere götürüp Mevlevi Derviş’lerinin gelip semah yapacak Mevlevihane’si gibi sessiz dingin dekorlarla biraz mistik hava katılmış huzurlu sıcacık bir mekan.
Çayımızı servis eden bayan çok kibar. İçeriye sürekli “mecnun” birisi girip çıkıyor. Hesabı ödedikten sonra o mecnun’un kim olduğunu sordum.
O buranın her şeyi dedi. Adının Yaşar olduğunu öğrendim.
İnsanlık hali ya yardım etmek istedik, başarılı olamadık. Hatta birazda dumur olup çalışanın tepkisine hayret ettik.
Tabi o gün ben Derviş Baba Kahvehanesi’ne sadece çay ve kahve içmek için girmiştim.

Aradan zaman geçti Derviş Baba Kahvehanesi ile ilgili internetten bir yazı okudum.
Anladım ki burası sadece kahvehane değilmiş.

Derviş Baba kahvahanesi deliler, abdallar,aşıklar ve dervişler kahvehanesiymiş.
İçerideki kahve getirenler gönüllü çalışanlarmış, içeri gelen Yaşar ve onun gibiler ise Derviş Baba’nın baş tacı, kuruluş amacıymış.
Derviş Baba Kahvehanesi’ bir sosyal sorumluluk projesi. Amacı gören gözlere ve duyan kulaklara sorumlu oduğunu hatırlatmak.
İnsanız ve etrafımızdaki yardıma muhtaç insanlara  yardım etmeliyiz.

Gidin insanlık için gönüllü çalışan tatlı insanların elinden bir çay için, sonra bir mecnun ile konuşun.
Yardım edemiyorsanız bile bunu yapın en azından çay paranızın sosyal bir meselede harcandığını görün. Lütfen bir kere dahi olsa gönüllü insanların sağcı mı solcu mu diye sormayın. Ben hala sormadım.
Hem burası İnsana insanın soracağı soruları sormayı öğrenmek için de güzel bir yer.
Mecnun birine sağcı mısın solcumusun diye soramazsın. Açmısın, başka elbisen var mı? diye sorarsınız değil mi? Keşke bunu herkes için yapabilsek.
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden sonra yayımladığı  Amanname’de Allah’ın soracağı soruları halka sormayın, devlet olarak önce ‘aç mısın’ diye sorun diye emir getiriyor. 21 yalında bu hoşgörü??Hoşgörü her zaman kutuplaşmayı engeller. Sadece yardıma muhtaçlar değil her canlı hoşgörüyü hakeder.
İnsanın görüşü  sağa yada sola sıkıştırmayacak kadar engin olmalı. Bu kavramların  yersizliğinden öteye geçip her köşenin güzelliklerini gören ve hakkıyla kul olabilmek dileğimle.

Derviş Baba Kahnehanesi bir nevi sosyal sorumluluk projesi dolayısıyla değerlendirilmeyecek kadar, puan verilmeyecek kadar özel. Puan verip değerlendirme yapmıyorum sadece tavsiye ediyorum. Gidin ve bu güzel insanlara yardım edin, yardım edelim.

Derviş Baba kendi kimliğini ve duruşunu şöyle açıklar . Derviş Baba  bir fikirdir. Toplumsal sorumluluklarının bilincinde olan ve farkındalığı yüksek yüzlerce gönüllüyü bir araya getiren bir oluşumdur. Politik, dini, maddi veya görünenden öte herhangi bir hedefi olan bir oluşum değildir. Tüm milliyet, din, dil, cinsiyet ve diğer her türlü ayrıma, eşit uzaklıkta durur. Yardım ederken de hiç kimsenin inancına, etnik kimliğine, diline bakmaz. Yardıma ihtiyacı var mı yok mu, sadece ona bakar.

Dünya hala dönüyorsa bu saf temiz insanlar için ve çıkar gözetmeksizin yardım eden  insanlar olduğu için dönüyor. Karanlık ve savaşların olduğu dünyaya umut olan bu insanların yeşerip büyümesi için sizde gelin.

Adres: Ayvansaray Mahallesi, Sultan Çeşmesi Cd. 79/1, 34087 Balat/Fatih/İstanbul

Derviş Baba Kahvehanesi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*