Bayrampaşa’da Kaliteli Esnaf Lokantası: Dr. Sofram


5 aydan fazla zaman geçmiş vakit olamadığı için yazamadığım bu süre içinde unutamadığım bir lezzeti sizinle paylaşayım. Dr. Sofram lokantasından bahsediyorum. Bayrampaşa Forum AVM yakınlarında kaliteli bir esnaf lokantası.

Ağzım sulandığı için en başta sarfedeyim Dr. Sofram’da yediğim  kuru fasulyeden daha iyisini yemedim. 2017’nin en iyi kurufasulyesi olarak seçeceğim gibi görünüyor.

Herhangi bir esnaf lokantasından içeri girdiğimde insan gibi yemedğimi artık biliyorsunuz. Esnaf lokantalarında gözüm dönüyor benim. En taze malzemelerle, yılların ustalaştıdığı ellerden kaliteli yemekelr çıkar. içerisi sanki akrabanızın işletmesi gibi sıcak bir karşılama, bu kaadr kaliteli yemekleri sanki kendisi hazırlamıyormuş gibi ve onun için çok sıradan bir işmiş gibi davranan sade ve egosuz insanların işlettiği elleri öpülesi amcalarımız. Bu tecrübe, kalite birde fiyatlara yansımadan ucuza vermeleri yok mu? İşte orada kalbimizi fetheiyorlar, özellikle de öğrencileri…

Neler yedim?

Kurufasulye
Patlıcanlı Köfte
Patlıcanlı kebap
Döner
Kuzu kaburga
ve tatlı olarak Cennet çamuru yedim. Evet bunların tamamını ben tek başıma yedim.
Fiyatları esnaf lokantası ayarında , makul. Kurufasulye 10TL, patlıcanlı köfte ve patlıcanlı kebap 15TL, döner 16 TL, kuzu kaburga 18TL,cennet çamuru ise 8TL

Kurufasulye İspir’in meşhur fasulyesi, içinde et yok ki ben etsiz daha çok severim. Kurufaslyenin direk tadını alıyorsunuz. Helmeli oluşu ve tereyağı ayrı lezzet katmış.

Kuru fasulye 5 tam puanı aldı.

Patlıcanlı kebabı sevmemk olmaz, içinde patlıcan varsa o yemek güzeldir zaten. Patlıcan ve etler ayrı yerlerde pişirilmiş lezzetler birbirine geçmemiş.

Patlıcanlı köfte ise yediğim en iyisi.

16TL’ye döner kaldı mı diye soranlarınız olabilir. Etin aşırı pahalı olduğu memleketimizde dönerin porsiyonu genelde 21Tl ve üzerinde fakat Dr. Sofram bir esnaf lokantası ve fiyatları da esnaf işi 16 TL. HEmde öyle yavan kuru kuruya yapılmış döner değil. Etin suyunu yağını hissedebiliyorsunuz. Et biraz daha iyi terbiyelenebilir ama yinede çok lezzetli. 4puan

Kuzu kaburga suyu ayrı lezzetli. 4puan

Tatlı olarak cennet çamuru olarak bilinen künefelik kadayıftan yapılan bo fıstıklı ve kaymaklı kadayıf tatlısı. Fiyatı 8TL.

LEzzetine diyecek bir şey yok ancak kaymak koydurtmayın. Kaymağını hiç beğenmedim.


Bayrampaşa taraflarındaysanız ve canınız esnaf lokantası yemekleri istediyse Dr. Sofram’a uğrayın derim. Ben keyif aldım.

Tavsiye ederim. Tekrara gideceğim lokanta.

Değerlendirme Kriterleri Dr.Sofram Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 3.7
Servis 4.1
İçerik 4.6 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.0 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.1 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.0 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 3.6 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.0 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.0 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.0
Adres: Kocatepe Mahallesi, Kocatepe Cd. No:8, 34045 Bayrampaşa/İstanbul

Dr. Sofram Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*