Godiva Chocolate – Bağdat Caddesi


Godiva Chocalate Belçika’nın dünyada ün yapmış en önemli çikolata markası. Butik imalatçı olmasına rağmen ürettiği çikolata ve türev ürünlerini bir çok ülkenin kaliteli noktalarında satışını yapar. Zaten bir çok duty free mağazalarının  vaz geçilmez markasıdır, mutlaka bir standı bulunur.

Godiva ve buna benzer onlarca dünyaca ünlü çikolata markalarını düşünürken hep şunu sorardım. Bizim neden bir markamız yok? Bu çikolata üreticileri kakao üreten ülkelerin markaları değil. Hatta Türkiye’nin bir fazlası var. Çikolataya arkadaşlık eden fındığını, fıstığını ve üzümünü   biz üretiyoruz.  Hal böyle olunca ve bizim bir markamızın olmadığını görünce üzülüyorum.

Şimdi çıkar dersiniz ki efendim Ülker Godiva’yı satın aldı. Godiva artık Türk.  Türkiye’nin çikolata devi kendi marasını uluslararası pazarda tanıtmak ve yer edinmek için harcayacağı emeği ve parayı gidip marka satın alarak harcadı. Sonra o marka artık Türk diye pazarlanıyor. Kusura bakmayın Godiva yerli değil, milli hiç değil, Türk’te değil.

Peki ne değişir Godiva Türk olsa ya da olmasa… Sadece Godiva mağazalarında Türk kahvesi satmak mı?

Godiva gibi bir marka çıkartmak demek, ülkenin vizyonunu değiştirmek demek. Kopyalama yaparak büyüyen her sektörde olduğu gibi Ar-Ge ‘nin olmadığı ve pazarlama yarışında 3. ligde olan ülkemizin bir marka çıkartması  en büyük devrim olacaktır. Devrim zaten değişimi içinde barındırır, zihinsel devrim gereklidir, olmazsa şayet kopyalanan ürünlerle günü kurtarır yada  başkasının ürettiğini  satın alabiliriz. Üretmenin kopyalamak olmadığını anlarız inşallah.

Belçika menşeili olan Belçika’da üretilen çikolatadan Godiva’dan bahsedeceğim şimdi de.

1926 yılında Belçika’da Joseph Draps adınad bir çikolata ustasının ellerinde büyür ve Belçika Kraliyet Sarayının resmi tedarikçisi olur.  Godiva artık soyluların ağzında eriyen dünyanın en prestijli çikolata markasıdır. Ama merak etmeyin 21. yy’ın Türkiyesinde  Godiva’nın kapısı herkese açık soylularada soysuzlara da .

Godiva ismi aslında 11. yy da yaşamış İngiliz Lord’un eşi Lady Godiva’dan geliyor. Kendisi tutkulu, stil sahibi, şehvet ve önemlisi cesaret sahibi bir kadındı. Joseph Draps ürettiği çikolatalarına tam da bu kavramları arayan bir isim aramıştı ve aradığını Godiva isminde buldu.

Çikolataların tamamı Belçikada üretilir. Türkiye’deki mağzalarda yediğimiz çikolataların tamamı da Belçika’dan ithal edilir. Peki neden dünyanın en iyi çikolataları Belçika’dadır, neden İsviçre saatleri dünyaca ünlüdür, moda neden Fransa ya da İtalyada’dır.  Aslıda bu soruların ortak yanıtı var. Kültür…

Kültürümü yadırgamadığım gibi gurur duyduğum çok fazla nokta var. Ancak eksikliklerini de eleştirmek lazım ki eksik olan noktalar bizim bir marka oluşturmamıza engeldir. Sorumun cevabı kültürümüzün temelinde yatıyor. Maalesef kültürümüzde mükemmelliyetçilik yok. Ancak mükemlelliyetçi olanlar global marka oluşturabilirler. “Ne olacak abi ya” diyerek kıstığımız her şey dostuna  iyilik gibi görünsede ülke ekonomisine atılan en büyük kazıktır.

Belçikalılar sanata ve tarihe önem veren mükemmelliyetçi insanlar, diğer saydığım Avrupa ülkerleri de. Markalarının olmalarının en büyük sebebi budur. Mükemmelliyetçiliğin dezavantajları da var ki bu konuya girersem hiç çıkamam.

Godiva premium kalite çikolata segmentinin zirvesinde yer alıyor, bu bir başarı öyküsünün temel taşı sır gibi saklanan formülü ve bu formülün sürdürülebilir olmasından geçiyor.  Bizim hangi çikolatacaımızın sır gibi saklayabildiği formülü var. Ordan buradan kopyalanan ürünleri satıyoruz değil mi? Yadırgıyorum! En başta Godivayı satın alanları ve onların zihiyetini yadırgıyorum.

Ürün yelpazesine baktığımda büskivi, kahve, draje, meyve ve türüf çeşitlerinden tablet çikolataya eritilmiş çikolata gibi varyasyonlarına kadar çikolatanın her çeşidini önünüze seriyor. Türkiye’de göremedim ama likörlü çikolatası da var , helal sertifikası da var yani her kesime hitap eder. Tabi soylu olmanız gerekyor:)) Çünkü pahalıdır.

Kalite/fiyat performansına baktığımda kalite çok üst düzey olsa da yine de pahalı buluyorum. Yanlış anlamayın yemek konusunda binlerce lira harcamış biri olarak kafe ve çikolatacıda ödenecek para çok yğksek değildir. BEn her zaman ödediğim ücretin miktarını değil, hizmetin karşılığında ödediğimi değerlendiriyorum. Kalitesinin karşılığı olandan daha yukarda bir fiyat ile Godiva’ya  az sayıda ama zengin kesimi misafir etmek gibi bir yaklaşımı var. Buda bir satış stratejisi, saygı duyarım.

Yaptığım yorumlar daha çok Türkiye için geçerli. Sonuçta Belçika’dan gelen ürünleri Euro kurunu 4 ile çarparak boğazınızdan geçiriyorsunuz. Alım gücünün daha düşük olduğu ülkemizde zengin ve fakir arasındaki farkı gözümüze iyice sokan bir işletmedir Godiva.

Türk şirketi olan Yıldız Hoding’e  bağlı ama Türkiye’de üretim yapmayan, şirketin gizli formüllerine de sahip olduğu halde Türkiye’ye bu know-how’ı aktarmayan haliyle ülke vatandaşına Belçikalı işçisinin yüksek maliyetlerini ile pahalıya mal ettiği çikolatayı yediren Godiva kalitelidir, çok kalitelidir.

Bu kadar yermek yeter birazda hakkını verelim.

Farkettiyseniz eleştirim Türk yöneticilerine yoksa ürün ile ilgili tek kelime kötü laf etmedim. Etsem insafsızlık olur.

Çikolata denilince akan sular duruyor benim için belki defalarca yazdım. Kaliteli çikolatayı gördüğümde dayanamıyorum paket paket alıyorum. Çocukluğumda ucuz olmasına rağmen ulaşamadığım, ulaşıp satın aldığımda beni çok mutlu eden Ülker çikolatalarının damağımda bıraktığı sahte çikolata tadını günümüzde yeni trend olan butik çikolatalar ve büyüdüğüm için premium çikolata alabilecek gücümün olmasıyla kaliteli çikolata ile tanışmamla beraber nötürlediğim damağımı kalitesiz olanla kirletmemeye karar vermiş birisiyim.

Ne olur kültürümüzde daha az ama kalite odaklı çalışmabilmeyi aşılayabilseydik,   kültürümüzde çok olsun ve ucuz olsun mantığı var maalesef ve yıkamadık. Bu kültürü eleşirsem de bize en büyük katkısı paylaşmayı öğretmiştir. Ucuz ve çok çünkü paylaşıyoruz. Az ama kaliteyi insan bencillik edip paylaşmaz. ikisi arasında dengeyi kuran bir kültür olsa. Tarihte vardı, tarihimizde vardı. Keşke tarih bu yönüyle tekerrür etse.

Godiva çikolataları benim için çok değerli yinede daha butik ve küçük olanları sevdiğim içindir belki en iyi çikolatacılarım listemde zirvede değil. Bu demek değil ki diğerlerinden lezzet olarak daha aşağıda, puan kırmamın sebebi listemin zirvesinde şubeleşmiş bir yerin olamayacağıdır. Unutmamalıdır ki lezzet ambiyans ve servis ile değişkenlik arz edebilir. Aynı çikolatayı farklı sunumlar ve ambiyans ile daha lezzetli algılayabilir. Godiva’nın kokoş ambiyansı ambiyans puanımı yüksek olmasını sağlayabilir ancak listemin üst sıralarındaki  butik çikolatacılarda aldığım sıcak ilişki ve samimi ambiyans çikolata keyfimi pozitif ve negatif etki yapan parameterler arasında. Aynı çikolatayı daha bizden olan bir çikolatacıda daha lezzetli bulabilirim.

Godiva’nın Türkiye’de iyice yayılmaya başladı, şubeleşti ve şubeleşiyor. Şube yerlerine bakarsanız İstanbul’un ve diğer illerin kalburüstü noktalarında olduğunu gözlemlersiniz. Esenlere açacak değil ya! dediğinizi dutar gibiyim. Hakkınız var.

Şubeler belli bir standart ve kalitede, kendini kaliteye adamış kişilerin rağbet ettiği yer. Kış ortasında yer olmadığı için kapısından bir kaç kere döndüğümü bilirim. Bağdat Caddesinde’ki yerinde en sonunda yer bulup oturabildim. Yurt dışından tanıdığım ve aşina olduğum bu lezzeti Türkiye’de de tatma fırsatım en sonunda oldu.

 

Çikolata bitter olmasına rağmen boğazı yakmıyor. Trüfleirnde kullanılan tereyağı dahi kaliteli . Ürünlerin ortak özelliği kaliteli malzeme. Çikolatanın ana malzemesi olan kakaonun kalitesi çikolatanın lezzetine direk etki eden en önemli malzeme.

Peki iyi kako’yu nasıl anlarız ? Kakao’nun lezzetine neler etki eder?

Uzmanlık alanını gerektiren bir konyu belki kısaca şöyle özetleyebilirim. Seçilen kakao çekirdekleri, fermantasyon, kavurma, yoğurma aşamaları çikolatanın tadına direk etki eder. Tabi çikolatada kullanılan mazlemelerin çeşitliliği ve oranı asıl belirleyicidir.

Lezzet ve çikolatadan alınan haz kişiden kişiye değişir. Ben kakao miktarını yüksek olan bitter (70-85%) oranını daha çok severim.

Çikolata föndü 35 TL . (Kahve dünyasının porsiyonundan daha az, fiyatı yaklaşık 3 kat daha fazla)

Çikolataya batırılmış çileğin adet fiyatı 5TL,

Kek fiyatları 30TL,

Çay 9TL

Türk kahvesi 13TL, buzlu kahveler 16TL

İki kahve ve iki föndü yaklaşık 100TL.

İki kişi ortalama 100TL ödeyeceğiniz bir yer.

 

Godiva En İyi Çikolatacılar Listem‘de yerini alıyor.

Değerlendirme Kriterleri Godiva
Bağdat Caddesi
Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 4.8
Servis 4.9
İçerik 4.0 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.7 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.7 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.7 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 4.9 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.7 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.2 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.5

 

 

Adres: Suadiye mahallesi Bağdat caddesi, No:412 Kadıköy / İstanbul, 

Godiva Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*