Gurme Kimdir?


Fransız kökenli bir sıfattır, gurman’dan gelir. Gourmet, “lezzeti keşfetmiş, damak tadına sahip kişi ” demek. “Yemesini bilen” anlamına da geliyor.

Gurme, iyi bir yemek sonrasında o yemekte hangi baharatın ne kadar eksik veya fazla olduğunu söyleyebilen kişidir. Bütün gurmeler aynı damak tadına sahip olmasa da belli eleştirileri aynı doğrulukta yaparlar, yapmaları da gerekir

Gurmelik sadece neyin nasıl pişirileceği veya nasıl içileceğini söylemekle bitmez.

Hangi yemeğin nasıl bir ortamda servis edileceği de ayrıca önemlidir. İçerisinin dekorasyonu, masa örtüsü, peçeteler, kullanılan tabaklar, bardaklar, çatal ve bıçak setleri, bunların yerleştirilmesi, oda sıcaklığı özenle ayarlanmalıdır. Yemeğin uygun ısıda, kendi ritüeline uygun servis edilmesi gurmenin bildiği ve yerken dikkat ettiği konulardır.

Gurmeler Restoranın Gelişimine Katkı Sağlarlar:

Gurmelerin eleştirileri gerek yapıcı gerek eleştirel olsun Restorana ve şeflere önemli tavsiyelerdir. Eleştirerek iyi bir sonuç alınır. Maalesef  kültürümüzde özünde eleştirmek yok. Bu durum restorant’ın gelişmesini engelliyor haliyle.

Önüne gelen kişiler kendini gurme olarak tanımlaması bu işi meslek olarak yapanlara saygısızlık olarak görüyorum. Instagram’da kendine gurme diyenlerin yorumlarına bakarsanız ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Etin pişirilme takniklerinden bile bi haber olanlar kendilerine ciddi ciddi gurme demiyorlar mı? Kaçak inşaat yapan amelenin kendini ünlü mimar olarak tanımlaması gibi bir şey bu. Komik duruma düşmemek lazım. Gecenlerde Turkiye’nin unlu kebapcisinda calisan bir kisinin et ve kebap arasinda ki farki bilmedigini yaptigi yorumuyla gormus oldum. Daha acisi kendsini mekan elestirmeni diye tanitan instagram fenomeninin bu yanlisliga arka ciktigini gordum.

Bu aslında işletmecilerin suçu, onlar yorumların pozitif olmasını istiyor ki pozitif yorumları okuyanlar restoranı tercih etsinler. Geçici bir çözüm ;ama sürdürülebilir olmadığı kesin. Kendisini eleştirmeyen ya da eleştiriye açık olmayan bir restoranın gelişmesi mümkün değildir.

Özetleyecek olursam başarinın sırrı en basit şeyleri en iyi yapmaktan geçiyor, önemsemekten, ciddiye almaktan ve eleştire açık olmaktan geçiyor. Gurme pozitif yada negatif elestirir, işletmeci ya da şef negatif eleştirileri pozitife çevirmek için yol kat etmelidir.

Gurme olmak isteyenler için gastronomi bölümünde oldukça yararlı bilgiler bulabilirler. Damak zevkinizi, yemek ve mutfak kültürünüzü geliştirmenzde yardımcı olacaktır.

SeyyahGurme nedir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*