Hocapaşa Pidecisi-Sirkeci


İstanbul’da bir sokağın ismine “gurme sokak” diye değiştirilmek istense aklıma ilk gelen sokak Sirkeci’deki Hocapaşa sokağı olacaktır.

Hocapaşa sokağında neler yok ki? Her bir işletme kendi içinde efsaneye dönümüş durumda. Köftecisi, cağ kebapçısı, pidecisi, kebapçısı, dönercisi hatta çaycısı ve menemencisi bile meşhur ve namı kadar lezzetli lokantalar.

Sokağın solarına doğru Hocapaşa camiisine gelmeden sol tarafta Kasap Osman’ın hemen karşısında küçücük salaş dükkan. Öyle dekorasyon falan aramayın. Hocapaşa pidecisi insanlara dekor değil pide satıyor!

Ufacık dükkanda efsane lezzetler ortaya çıkarılıyor.

Hocapaşa pidecisinde en çok talep gören kıymalı pide. Pidenin hamuru ince ve çıtır çıtır üzerine tereyağı sürülüyor. Kıymasındaki harç mantı harcına çok benziyor. Lezzet tavan noktada.İncecik hamurun üzerinde suyu çıtır hamurda kalmış kıyma dayanılmaz bir lezzet. Bir çok pidecideki gibi hamur pide yemiyorsunuz. Çıtırlığı yanında içi sulu kalan pide türüne az rastlanır.

Kıyması biraz daha bol olabilir. Çok şey istiyorum farkındayım. Fiyatına kıyas edersem içindeki kıyma miktarında da sorun yok. Fiyat çok makul. Kıymalı pide 14TL.

Porsiyon alışageldiğimiz pidecilerden biraz daha büyük, fiyat küçük, lezzet uzun boylu tam esnaf işi.

Kıymalı pidenin yanında kuşbaşılı ve kavurmalı pideyi de öneriririm.

Değişik tatlar ve karma lezzetler arayanlarda unutulmamış menüde günahkar pide, ustanın pidesi ve yuvarlak kaşarlı pide gibi spesyallerde var. Ben sadeden yana olduğum için kıymalı pide tercih ediyorum.

Hocapaşa pidecisi 2016 yılında yediğim İstanbul’daki en iyi pidecileri listem‘de yerini aldı.

Tavsiye ederim.

Değerlendirme Kriterleri Hocapaşa Pidecisi
Ambiyans 4
Servis 4
İçerik 4.5
Malzeme kalitesi 5
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 5
Lezzet 4.9
Yaratıcılık 4.5
Kalite 4.7
Fiyat 5
Kalite/Fiyat 4.9
Adres: Hoca Paşa Mahallesi, Ankara Caddesi & Hoca Paşa Sokak No:11, 34110 Fatih/İstanbul

Hocapaşa Pidecisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*