İstanbul’un En İyi 10 Karadeniz Mutfağı – 2016


Karadeniz mutfağını çok ama çok seviyorum. Kuzeyin çocukları ağzının tadını bildikleri gibi işletmeciliğide çok iyi biliyorlar. Yaptıkları yemekleri gerek sunum gerekse lezzet anlamında oldukça başarılı bir yerdeler. Taktir etmemek elde değil.

2016 yılı yurt içi ve yurt dışı bolca seyahat ve yemek deneyimleriyle dolu bir yıl oldu. Onlarca hatta bir kaç yüz diyebileceğim kadar mekan keşiflerim oldum.
Döndüm dolaştım aşık olduğum şehir olan İstanbul’u yazmaya karar verdim.
Kolay değil İstanbul’da denediğim yüzlerce mekandan tam 200 mekan değerlendirdim.
40 farklı kategori belirledim.Her kategori için İstanbul’un en iyi ilk 10 listesini hazırladım. Bazı kategorilerde maalesef ilk 10 denilecek kalitede lokanta bulamadığım için yazmadım. Toplamda 16 farklı kategoride ilk 10 listem hazırladım.

Puanlamamı 5’lik sistem üzerinden yaptım. Verdiğim puanlar sadece lezzet pualaması, kalite/fiyat puanlaması olarak değerlendirmediim. Herhangi bir lokantanın kalite/fiyat performansı öğrenmek isteyenler bana ulaşabilirler.
Yorumlarımda işletmelerin kalitesinin yükseltmesi adına teşvik ediyorum. Amacım Türk mutfağına değer katan mekanların kalitesini arttırmada destek olmak, yermek ve yargılamak değil. Verdiğim puanların belirlediğim kurallar çerçevesinde veriyorum.

Detay için restaurant değerlendirme kriterlerime göz atmanızı öneririm.

2016 yılında ziyaret edip, değerlendirdiğim Karadeniz mutfağı kategorisinde en iyisi olan tüm mekanları tebrik ediyorum. Başarıların devamını diliyorum.

  1. Efulim, Cevizlibağ
  2. Vezir Sofrası, Ayvansaray
  3. Nur Abla Karadeniz Sofrası, Tepeüstü
  4. Fasuli, Tophane
  5. Kaçkar Yöresel Lezzetler, İçerenköy
  6. Diver Karadeniz Mutfağı, Fatih
  7. Havore Karadeniz Mutfağı, Taksim
  8. Nalia, İçerenköy
  9. Muhlama Karadeniz Mutfağı, Kavacık
  10. Anzer Sofrası, Kireçburnu

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*