İstanbul’un En İyi 10 Pidecileri – 2016


Pide mi Pizza mı? İyi yapılmış pideyi herzaman iyi yapılmış pizzaya tercih edenlerdenim. İstanbul’un En İyi Pidecileri listesini oluştururken biraz zorlandım. Biz Pide ve lahmacun işinde oldukça başarılıyız. Genetiğimize kodlanmış gibi bir şey bu lezzetler. O kadar çok sayıda iyi pideci ve iyi lahmacun salonları var ki bu beni hem umulandırıp gururlandırıyor hemde seçim yaparken zorlandırıyor. Mesele benim zorlanmam olsun keşke Türk mutfağında her alanda beni bu kadar zor durumda bıraksalar.

2016 yılı yurt içi ve yurt dışı bolca seyahat ve yemek deneyimleriyle dolu bir yıl oldu. Onlarca hatta bir kaç yüz diyebileceğim kadar mekan keşiflerim oldum.
Döndüm dolaştım aşık olduğum şehir olan İstanbul’u yazmaya karar verdim.
Kolay değil İstanbul’da denediğim yüzlerce mekandan tam 200 mekan değerlendirdim.
40 farklı kategori belirledim.Her kategori için İstanbul’un en iyi ilk 10 listesini hazırladım. Bazı kategorilerde maalesef ilk 10 denilecek kalitede lokanta bulamadığım için yazmadım. Toplamda 16 farklı kategoride ilk 10 listem hazırladım.
Puanlamamı 5’lik sistem üzerinden yaptım. Verdiğim puanlar sadece lezzet pualaması, kalite/fiyat puanlaması olarak değerlendirmediim. Herhangi bir lokantanın kalite/fiyat performansı öğrenmek isteyenler bana ulaşabilirler.
Yorumlarımda işletmelerin kalitesinin yükseltmesi adına teşvik ediyorum. Amacım Türk mutfağına değer katan mekanların kalitesini arttırmada destek olmak, yermek ve yargılamak değil. Verdiğim puanların belirlediğim kurallar çerçevesinde veriyorum. Detay için  restaurant değerlendirme kriterlerime göz atmanızı öneririm.

2016 yılında ziyaret edip, değerlendirdiğim  kategorisinde en iyisi olan tüm mekanları tebrik ediyorum.

Başarıların devamını diliyorum.

  1. Fatih Karadeniz Pidecisi, Fatih
  2. Hocapaşa Pidecisi, Sirkeci
  3. Pidesun Samsun Pide, Moda
  4. Pideban, Sarıyer
  5. Karadeniz Pide&Kebap, Unkapanı
  6. Nizam Pide Salonu, Taksim
  7. Coşkun Bekiroğulları, Tepeüstü
  8. MÇÇ Lider Pide, Tepeüstü
  9. Konyalılar Etli Ekmek,Erenköy
  10. Kırçiçeği Pide, Ortaköy

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*