Ataşehir’de İyi Burger Nerede Yenir? : İtimat Ataşehir


Yurt dışında yediğim etlerin lezzeti damağımda iz bıraktığı için midir bilemem ama İstanbul’da kaliteli et yapan işletme saysısı bir elin parmaklarını geçmiyor maalesef.
Hayvanın beslenmesini, yetiştirmesini hatta kesmesini ve pişirmesini maalesef yeterince bilmiyoruz.

Elbetteki tüm et lokantaları için bunu söylemiyorum, ülkemizde de etin üretiminden sunumuna kadar işini hakkıyla bilen birileri var tabiki.

İtimat Atasehir ‘de yediklerimden çok mutlu olduğum için buranın bir blog yazısını hakediyor. Aradan bir kaç ay geçse de vakit buldum ve bu lezzeti kaleme döküyorum.

Davetlere katılmadığımı biliyorsunuz, Soner Bey’in ısrarlı davetini kıramadığım için hayatımda 3-4 kabul ettiğim davetlerden biridir İtimat. Ancak baştan söylemelyim davet edildim diye şişirme puan vermem neyse ona puan veririm diyerek daveti kabul ettim.

İtimat’ın süt ürünleri benimiin açık ara en sevdiğim lezzet. Markette İtimat markasını görünce mutlu olanlardanım. Ataşehir’deki mekanlarına gittiğimde çok şaşırdım. Süt ürünlerinden etlerine, ekmeğinden pastalarına kadar kendileri yapıyor?

İtimat Ataşehir’in  içi ferah ve dekor ne abartılı nede salaş. Ürünlerinizi seçip masaya getirme özgürlüğünüz var daha ne olsun. Benim gibi menüye bağlı kalamayan menü prangasını kıran bir adama için süper bir yer. Sizde benim gibiyseniz buyrun sofraya?

Siperişlerimi verirken peynirli salata sipariş ettim.

Burger, lokum, şaşlık, sosis, kaşarlı köfte, saray sarma ve şeftal kebabından birer parça sipariş verdim. Döküm tava üzerinde şık bir sunumla servis edildi.

Pişirme derecesini sormadılar ve malesef gelen etlerin tamamı bana göre fazla pişirilmişti yiyemeyeceğimi anlayınca masadaki tüm etleri ve burgeri değiştirdiler sağolsunlar.

Etin lezzetine direk etki eden şey öncelikle etin kalitesi sonra etin pişirilmesi. Etin pişirilmesi ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz. Etin lezzetine  etki eden bir çok parametre var tıpkı etin lezzetini etki eden onlarca parametre olduğu gibi. Yani et deyip geçtiğimiz şey aslında başlı başına ciddiyet isteyen bir iş ve biz tarım ülkesi olmamıza rağmen bu işi ıskaladık , önem göstermedik. Halkiyle kaliteli et bulmakta zorlanıyoruz.

Baştan söylemem gerekirse İtimat Ataşehir’de yediğim etler İstanbul’da yediğim en kaliteli et olmasada vasatın çok üzerinde olduğunu söylemeliyim.

Lokum istediğim gibi  az orta pişirildi, etin suyu içinde muhafaz edilmiş çok lezzetli.

Şaşlık ise tek kelimeyle baş yapıt. İtimat Ataşehir’e bir daha gelirsem mutlaka şaşlık yiyeceğim. Şaşlığın marinesi etin içine işlemiş yumuşamı ve sosun aroması et ile ütünleşmiş. Et kaliteli ve sos başarılı olunca usulüne uygun pişirilince gerçekten kaliteli şaşlık ortaya çıkıyor.

Sosis iç harcına hellim peyniri ile dolgu yapılmış. Hellim ayrı bir lezet katılmış. Türk yemek kültüründe yok denecek kadar az haliyle ciddi endüstriyelleşme ya da sucuk kadar profesyonelleşmemiz olmadı. iyikide olmadı zaten sağlıksız beslenen bir toplumuz, endüstriyel sosisin çok sağlıklı olmadığı aşikar.

Gelelim ev yapımı sosislere

Ev yapımı sosisler daha kolay yapımı olmasına rağmen yine ev yapımı sucuklar kadar revaçta değil genellikle steakhouse’larda ev yapımı sosis bulabiliyoruz.

İtimat Ataşehir’de ev yapımı içinde hellim olan sosisini denedim. Hellim ile lezzet arttırılsa da ben sos iç harcını beğenmedim. Yediğim etlerdeki kaliteyi sosiste alamadım maalesef.

Kaşarlı köfte ise alışdığımız şekilde yapılmıyor. İtimat Ataşehir’de  burger ebatında dairesel ve ince köftenin içine kaşar lezzetine yakın ama daha lezzetli mozarella peyniri konulmuş ve ikiye katlanarak pişirilmiş. Mozarella kaşara göre daha dolgun peynir köfteye uyum sağlamış hatta kaşardan çok daha iyi kombine olmuş. Ancak köftenin ince oluşu ve  fazla pişirilmesinden dolayı içinde suyu kalmamış sert bir köfte yedim.

Saray sarma diye adlandırdıkları içinde kapya biber olan enfes köfte çeşidi.

Şeftali kebabı ise aslında Kıbrısa özgü bir lezzet. İşin sırrı kuzu gömleğinde. Gömlek dediğim şey kuzunun yağlı iç zarı. Bu gömleğe sarılan iç kıyma harcı piştikçe gömlekten akan yağlar ile zenginleşir ve ortaya dayanımaz lezzet çıkar. Anne köftesine göre daha lezzetli olmasının sırrıdır kuzu gömleği. Doalyısıyla şeftali kebabı ane köftesine göre daha suludur, daha yağlıdır ve daha lezetlidir.

İtimat’ta yediğim şeftali kebabı tarif ettiğim gibi sulu ve yağlı tam puan verdiğim tek lezzet.

Burger köftesi yağ oranı iyi ayarlanmış içerik sade. Gereksiz baharatlarla anne köftesine çevrilmemiş sade ve lezzetli burger.
Mümkünse eti çok pişirttirmeyin az-orta pişmiş kıvamı etin suyunu tadıp damağınızı taçlandıracağınız en iyi pişirme derecesi.

Burger ekmeğinin reçetesini Türk damak tadına uygun buldum. Ne pastane poğaçası gibi nede ekmek gibi. Adam gibi!
İstanbul’da yediğim en iyi burger ekmeği.
Tüm burgercilere duyrulur ekmeğinizi itimattan alın! Üzerindeki susam miktarını biraz daha azaltmak kaydıyla ekmek kusursuz.

Karamelize soğan burger ile uyum içinde soğanın tadı burgerin tadının önüne  çıkmamış. Biraz daha dişe gelen miktarda pişirilmeli diye düşünüyorum.
İçerisinde gereksiz bulduğum domates marul gibi şeyler yok. Kendi ürünleri olan kaliteli cheddar ve karamelize soğan… Basit,sade ve kaliteli.

Sunumdaki zerafeti görüyorsunuz değil mi? Efendim, sunum güzel de lezzet bambaşka… Sunumu zenginleştiren aşay aslında döküm tava. Sunumu güzelleştirse  de bana sorulsaydı ben tercih etmezdim. Çünkü ısınmış döküm tava etlerin daha da pişmesini sağlıyor. Ben etleri bir an evvel döküm tavadan kendi tabağıma almakla başladım tabi bazı kalan etler tavada kaldığı için fazla pişti.

İtimat Ataşehir şubesinde sadece et ürünleri yok, aynı zamnda market alışverişi yapabilir et ve süt ürünlerini reyonlardan saytın alabiliyorsunuz. Ayrıca kendi imalatı olan tatlı ve pastalarıda var. Ben pastalarından yemedim ama sütlacını denedim. Et ve süt işinde iddialı oldukları kadar var. Fırın sütlaç adam gibi yapılmış içinde içinde gerçek malzemelr var dişe dokunur malzemeler ve usta eli değmiş tatlı gibi tatlı yapmışlar.

İtimat’ın süt ürünlerini çok beğeniyorum, markette süt reyonunda önceliğim. Aynı firmanın et tesisi kurup sattığı ve pişirdiği etlerin büyük bölümünü kendi tesislerinde ürettiğini duymak sevindirdi. Çünkü yediğim etlerin kalitesi ortalama mahalle kasabından aldığım lezzetin üsündeydi. Buda süt işindeki tecrübelerini et üretiminde de profesyonel çalışarak kaliteye önem verdiklerinin göstergesi.

İtimat’ı genel olarak özetlersem. Burada yediğim şaşlık, şeftali kebabı,saray sarma ve burger’i oldukça başarılı buldum. Diğer bir çok et ürününü deneyemedim ancak yediklerimden aldığım kanaat itimat’ın çok kaliteli süt tedarikçisi olduğunu ve ürünlerini severek tüketen bir tüketicisi olarak kaliteli et üretimi yaptığını ve bu ürünleri yetenekli kişilerle çalışıp pişirildiğini görmüş oldum.

İtimat’ın fiyatları davet edildiğim için bilemiyorum ancak menüden gördüğüm kadarıyla lezzetine ve sunulan etin kalitesine göre çok uygun. Kendisini gurme burgerci zanneden mekanlarda yediğim dandik burgere 30TL verirken İtimat burgerin ki kendisi İstanbul’da yediğim en iyi 10 burger arasına girecek kalitede burgerin fiyatı 20TL. Diğer ürünleri kilo ile tarttırarak alabilir yada menüden porsiyon olarak sipariş verebiliyorsunuz.

İtimat Ataşehir’in birde kahvaltısı varmış ki dillere destanmış , kahvaltıda Asado bile servis ediliyormuş. Kahvaltısını henüz yapmadım. Belki başka bir blog yazısı da kahvaltı iin yazarım.

Gerçekten tebrik ediyorum.

Değerlendirme Kriterleri İtimat Ataşehir Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 4.9
Servis 5.0
İçerik 5.0 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.6 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.2 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.4 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 5.0 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.7 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.7 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.7

 

Silivride bile oturuyorsanız Ataşehir’e gelin ve burayı bir deneyin derim.

Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi, Atilla İlhan Cd. No:48, 34750 Ataşehir/İstanbul

İtimat Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*