Ortaköy’ün En İyi Pidecisi: Kırçiçeği Pide


Kırçiçeği pide ile asıl tanışıklığım İzmir’de oldu. Havalimanından indikten sonra devasa tabelaını görünce yolun öbür tarafına geçip Kırçiçeği pide’ye uğrayarak ilk deneyimimi yaşamıştım. Daha çok İzmir ve Ege bölgesinde şubeleşmiş olan Kırçiçeği İstanbul’da da Ortaköy ve Bakırköy’de şubeleri var. Pide Türk mutfağının zenginliklerindne özellikle hamur işleriyle yoğrulmuş Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindne bir tanesi. İtalya’nın pizzası da neymiş dedirttirecek ustası bulunduğunda en kral pizza’dan daha padişahtır lezzetli pidemiz.

Kaliteli bir pideyi kaliteli pizzaya her zaman tercih etmişimdir. Sebebine gelince birinciis daha sağlıklı bulurum, ikincisi domates sosuyla hamuru yakıştırırım ancak sosu aradan çıkarttığımızda daha da fazla yakıştırırım, üçüncüsü kapalı olması etin buharında pişmesini ve daha sulu kalmasını sağlar ki lezet içinde hapsolur açık pizzada bunu alamazsınız, dördüncüsü bol peynir ve sos zorunluluğu yoktur daha özeldir talebe göre şekil alır ve daha esnek çeşitlendirilebilir dahada sayabilirim.

Pide benim için pizzadan daha özeldir yani.

Özel olduğu içindir şubeleşmiş pidecileri çok fazla sevmem hatta genellikle tercih etmem. Çünkü pideyi pide yapan ustadır. Ustanın mahareti bana göre kullanılan  malzemenin ötesinde olan nadir yemek çeşitlerindendir. İyi bir ustanız varsa kaliteli pide her zaman var demektir.

Şubelemek ustanın hükmünün yok olduğu ve makileşmenin olması demek. Hamuru karıştıran robotlar, hamuru açan otomatik merdaneler, standart malzemeler taş fırın yerine elektirikli fırınlar gibi bir çok önemli nokta insansızlaştırılır. Yani pide pidelikten çıkar zincir pizza haline gelir.

O zaman pidenin ne önemi kalır ki?

Hakiki pideyi Karadeniz ve İzmir’de yedim. Karadeniz pidesini çok iyi bilirim, malzemeler o bölgeyle özdeşleşmiş Trabzon tereyağı,peyniri, Rize kavurması, Trabzon pidesi Ordu fındık kabuğuyla yanan fırın… yani pide Karadenize özgü bir lezzet. Peki izmir’de bu kailteli pide nasıl olabiliyor. işin sırrı dedim ya ustada bitiyor. Unutmadan pideyi roka ve domatesle sunulmasını da ilk İzmir’de görmüştüm. İstanbul’da böyle sunum yok maalesef. Roka pideye bir yakışıyor ki anlatamam. Anlatmıyım zaten siz İstanbul’daki kırçiçeği’ne bir uğrayın ve yakışıp yakışmadığını bir de siz test edin.

İzmir’in ustalarıyla sıradışı bir pideciyle tanıştıracağım sizleri. Kırçiçeği pide şubeleştiği halde kaliteyi bozmadan hakiki pide yedirtiyor bizlere. ürünler fabrikasyon değil sanki her şube kendi içinde butik pideci işin sırrı sanırım burada gizli.

Menü çok zengin kebap, lahmacun, pide , döner, kahvaltı davem ediyor.

Aslında hem şubeleşmiş hem menü çok dağınık benim eleştiri oklarımı saplayacağım çok falso var. Fakat böyle bir işletmeyi negatif eleştiremediğim gibi 2016 yılı En İyi Pideciler listem’de yer verdim.

Şaşırtıcı, benim içinde bir ilk ;ama pideler şubeleşmiş bir işletme gibi değil. Bana da yediğimin notunu vermek düşer. Demek ki şubeleşirken de başarı ve kalite arttırılabiliyormuş . Hemde 20 şubeyle!

Kırçiçeği’nde pideler 14-21 TL arasında diğer ürünlerde yaklaşık bu rakamlar arasında. Yani pahalı bir yer değil.

Kaliteli ve güzel dekoru var. Masalar tertemiz ve örtülü, güleryüzlü hizmet var. Kendinizi 1. sınıf lokantada gibi hissedebileceğiniz ama hesap öderken ortalama bir kebapçıdaymış gibi ödeme yapacağınız yer.

İçtiğim dil çorbasınının terbiyesini çok fazla beğenmedim. Aslında pideci de dil ve işkembe çorbası neden var diye sorusunu da sordurttu bana. Bence menüden çıkartmalılar. Her işi ehli yapmalı bırakalım o güzelim çorbayı işkembeciciler yapsın.

Kırçiçeği pide inceliği, kullanılan malzemelerin kalitesi pideyi kurutmadan gevrek ama kıymanın ve kuşbaşının suyunu içinde saklayacak şekilde pişirilmesi yani ustalık standart bir pidecinin üzerinde.

Beğendiğim ve beğenerek gittiğim bir yer. Ortaköyde’yseniz alın size alternatif bir lezzet noktası.

 

İki kişi ortalama: 60TL

Kırçiçeği Pide 2016 yılı ziyare ettiğim mekanlar arasında en iyi 10 pideci listem‘de yerini aldı.

Değerlendirme Kriterleri Kirçiçegi Pide Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 4.7
Servis 4.8
İçerik 5.0 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.5 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.5 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.5 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 4.6 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.7 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.4 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.6

 

Adres: Muallim Naci Cad. Ören İş Merkezi No : 41, 34347 Beşiktaş / Ortaköy/İstanbul

Kırçiçeği Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*