Sütlüce’de Kavurmalı Yumurta mı dediniz? La Mekan


La Mekan  ismi bir enteresan kahvaltıcı. LA Arapça’da olumsuzluk anlamında kullanılır. Acaba Arapça’dan esinlenip mekansız gibi bir mana çıkartmaya çalışmışlar bilmiyorum. Bildiğim şu var Sütlüce’ye sadece uykuluk yemek için gelinmez. Kahvaltıya da gelinir efendim.

Kağıthane Emniyet’den Minyatürk’e doğru giderken Minyatürk’e gelmeden solda kalıyor. Haftaiçi park yeri çok sıkıntı olmuyor  ama La Mekan’a özellikle haftasonları park biraz sorun olabiliyor. Vale hizmeti yok aracınızı biraz uzağa çekmeniz gerekebilir.

Sütlüce’de küçük kutu gibi bir yer.

La Mekan  lüks bi yer değil sade bir mekan. Sade ve salaş bir yer . Sadir ve ahşap kısa taburelere oturuyorsunuz. Çok romantik bir atmosferi yok. Başbaşa kahvaltı edilecek bir mekan değil başta söyleyeyim. Lüks bir yer arayanlar buradan itibaren yazımı okumayabilir.

Burası kaliteli kahvaltıyı uzun sıra beklerim deyip  hemen ye kalk sevenler için.

Kış kıyamet gittiğimde içerde soba var, sobanın sıcaklığı koşturan servis elemanları… Ambiyans Anadolu’nun köy kıraathanesi tadında sımsıcak. İçeride hafif uğultu insanlar birbirlerine telaşla bir şeyler anlatıyor.  Uzun sayılabilecek bir kuyrukta bekledikten sonra yer bulabildik. Sıra beklerken insanları izliyorsunuz herkesin bir telaşı var demek ki çok lezzetli diye iç geçiriyorum. Artık gelsin bu sıra diyen midemin sözüne kulak veriyor bir masa ve bize yer açılıyor.

Hızlı bir masa temizliğinden sonra hızlıca siparişimizi veriyoruz. Zaten sıra beklerken kahvaltı malzemelerini görüyorsunuz. Kahvaltınız gözönünde hazırlanıyor. Peynir çeşityleri, şarküteri ürünleri, zeytin çeşitleri, söğüş, yeşillikler derken masamız kalabalıklaşıyor.

Gayet hızlı servis yapıldı. Kahvaltı malzemeleri kaliteli.

Aklıma damgası vuran ise kavurmalı yumurtası oldu. La mekanın kavurmalı yumurtasını yemeden kahvaltı yaptım demeyin.

Kavurmalı yumurtanın yumurtasını patlatılmamış olması tercihim zira yumurta patlatmak gibi zevklerim var benim.  La mekan’da ise kavurmalı yumurta Diyarbakır’da yediğim ve unutamadığım kavurmalı yumurta gibi görüntü olarak çok iştah açıcı olamasa da hatta yumurtaları patlatılmış olsa da İstanbul’da yediğim en iyi kavurmalı yumurta oldu.

La Mekan’ın konumu ve ambiyansı ortalama kahvaltıcıların altında ama lezzet bir çok kahvaltı mekanların üzerinde. Burası salaş kahvaltı severler için ideal.

İk kişi ortalama 60TL. Kalitesine oranla fiyat çok makul

La Mekan lezzet kategorisinde 2016 yılı İstanbul’daki en iyi kahvaltıcılarım listesi‘nde dokuzuncu sırada. Kalite /fiyat oranında ise daha yukarılarda.

Kesinlikle tavsiye ederim.

Değerlendirme Kriterleri La Mekan Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 3
Servis 4.8
İçerik 4.7 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.6 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.4 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.5 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 4.1 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.3 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.9 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.6

 

Adres: Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Silahtar Caddesi, No 49/B, Kağıthane, İstanbul
La Mekan Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*