Balat’ın En İyi Nargile Makanı: Lö Santiye


Bazı günler İstanbul’u gezip lezzet noktalarını keşfetmeyi severim. Bu sefer bir dostumun vasıtasıyla İstanbul’un çeşitli yerlerini beraber denedik. Çikolatacısından, kadayıfçısına gittiğim her yer aklımda iz bıraktı ve kategorisinde en iyisi olduğunu tescillettirdi. Bugünki (Haziran 2016) son seferim ise yani  dördüncü lezzet durağım Lö Şantiye oldu.

İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı

Önce hafiften bir rüzgar esiyor;
Yavaş yavaş sallanıyor
Yapraklar, ağaçlarda;
Uzaklarda, çok uzaklarda,
Sucuların hiç durmayan çıngırakları
İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı.
Bu dizeleri daha önceden okumuş olmasam Orhan Veli’nin Lö Şantiye’ye gelip enfes Balat manzarasında bu şiiri kaleme aldığını düşünürdüm.
Balat ayağınızın altında, kaliteli hizmet de cabası daha ne olsun. Nargileyi çok sevsemde en son nargile Jübilemi Beyrut’ta yaptım dostlar. Tütünle de aram yok artık!
Ama bu manzara adamı nargile bağımlısı eder benden söylemesi.

Lö Şantiye Kadir Has Üniversitesinin hemen yanında bol üniversite gençliği enerjisi ve bolca Haliç manzarası  ile sıradan kafelerden ayrılıyor. Üzerine değişik ve hoş dekor sonra kaliteli ve hızlı servis ve ortalama üzeri lezzetler olunca daha ne olsun kardeşi dedirttiren bir kafe. Kadir Has öğrencilerini kıskandım doğrusu. Benim fakültemin yakınlarında bu kalitede kafeler yoktu maalesef.

İsmi çok değişik değil mi? Şantiye ama başında “lö” var Fransız havasında . Merak etmeyin sahipleri Fransız değil  öz be öz Karadenizin evlatları işletiyor burayı.

İnşaat şantiyesi konseptli dekoru Münih’te Bald Neu gibi sanki dekoru yarım kalmış bir havası var.

İnşaat çalışanlarının kullandığı baret ve  ceketlerin olduğu fotoğraf köşesi bile düşünülmüş. Muhtemelen kafeye giden herkesin bir pozu vardır. Kapı kolları inşaat sıvası için kullanılan mala ile yapılmış:))

Ok işaretleri yerine kürek kullanılmış. Çok şirin bir dekor. İşletmeci içinde kolaylıkları olsa gerek. Tavan yağmur alsa duvardaki boya dökülse tadilata ihtiyaç duymaz buranın konsepti böyle der geçer:) Lö Şantiye’nin mimarisine bayılacaksınız. Karadeniz zekası kendini konuşturmuş. Fransızlar gelsinde kafe görsün, Karadenizin keskin zekasına Fransız kalmasınlar.

Burası nargile kafe aynı zamanda  lezzetli yemekleri var.

En üst kata çıktığınızda Haliç ayaklarınızın altında . Gündüzü bir başka da siz bence akşam gidin, akşam Haliç manzarası tarifsiz. En üst kat kafe olarak kullanılıyor. Dileyenler için loca’lar var.  Yanlız kalmak, konforlu ve sakin bir ortam arayanlar için localar iyi düşünülmüş. Aileniz ile başbaşa yemek yiyebileceğiniz nargile içebileceğiniz bir yer. Ya da grup yemekleri, özel gün kutlamaları için çok ideal bir yer. ok arkadaş ben oyun delisiyim diyenleride buraya alalım. Loca içinde büyük ekran TV,playstation,DVD var.

Burayı kafe olarak çay tattlı nargile üçlüsü ile tercih edenlerin bir de yemeklerini tatması lazım. Kiremitte servis edilen domates, yeşil biber ve kuşbaşı bonfile yedim ve beğendim.

Yanında gelen fesleğenli ayranın tadı çok başarılı.

Kadir Has caddesinde bir çok mekanı ziyaret ettim. Lö şantiye bu tatlı rekabetten hizmet kalitesiyle ayrılıyor. Ayrıca kahve çeşitleri diğerlerinden daha fazla mesela gerçek kaliteli kahvenin tadını almak isteyenler için Syphon, V60, ve aeropress kahvelerde var.

Tabi Lö Şantiye’yi özellikle nargile severler, manzara severler, ve ehli keyifler için tavsiye ederim.

Lö Şantiye 2016 yılı ziyaret ettiğim kafeler arasında İstanbul’un En İyi 10 Kafe’leri Listem‘de bir numarada yer alıyor.

Lö Şantiye 2016 yılı ziyaret ettiğim En İyi Mekanlar kategorisinde yer alıyor.

 

Değerlendirme Kriterleri Lö Şantiye Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 5.0
Servis 5.0
İçerik 4.8 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.9 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 5.0 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 5 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 5.0 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 5 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.8 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.9

 

Adres: Cibali Mahallesi, Kadir Has Cd. No:9, 34083 Fatih/İstanbul
Lö Şantiye Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*