Taksim’in Tartışmasız En İyi Pidecisi: Nizam Pide Salonu


Nizam pide yarım yüzyıllık bir lezzet , iki işletme yanyana birinde şehrin en iyi pideleri listeme girecek kadar kaliteli pide diğerinde şehrin en iyi sütlacı yapılıyor. Taksimde şehrin merkezindeyiz bu civarda iki şubeleri var biri Galatasaray’da diğeri Parmakkapı’da bir üçüncü şubeleri ise Harbiye’de. Ben Galatasaray şubesinde yedim.

İsmi pideci ama menüde sadece pide yok salona girerken zaten tavuk çevirme yapıldığını göreceksiniz menüde  kebapta var , pide çeşitleri de, sulu yemek çeşitleri de. Aslında biraz şaşırdım sadece pide yapsalar keşke diye iç geçirdim. Her zaman tek işe odaklanan işletmeleri daha çok sevmişimdir ve daha başarılı bulmuşumdur.

Doktor Nizam kıymalı pide üzerine kuşbaşı, kaşar ve sarımsak ile harmonisi.

Nizam spesyal ise dilimlenmiş sucuk, pastırma, kavurma, mantar ve kaşar , sos ve tereyağı ile muhteşem bir lezzet. Fiyatları 17-19 TL.

Pideler hamur değil pideler çıtır çıtır malzemeler kaliteli ve az değil. Fiyatına göre malzeme kalitesi ve miktarı oldukça iyi.

Pide ile tercihim ayran olsa da bu sefer cacık tercih ettim. İyiki de tercih ettim. Benim sevdiğim gibi koyu cacık ve doğranmış salatalık ile sevenler için ideal. Bol su katılmış ve rendelenmiş salatalıktan yapılan cacıkları hiç sevmiyorum. Yoğurt taze inek yoğurdu içerisinde ya çok az su katılmış yada yoğurdun kendi suyu ile karıştırılmış olacak ki koyu bir cacık içtim ve çok sevdim.

Hemen yanında Nizam Sütlaç var.

Burada çeşit çeşit sütlaçlar var.

Dondrurmalı ,diet, fındıklı üzümlü incirli kayısılı, ballı muzlu , coşkulu dedikleri full karışık olan sütlaç çeşitleri var.

Ben İnciri kayıslı sütlaç tercih etrtim. Fiyatı  7TL

Sütlaça kaşığın tersiyle dokunduğunuzda patlayan yumuşak sütlaçlardan değil. İçi tok ,  fırında pişirilmiş üst kabuk kalınlığı kalınca içi sulu değil pirinçler ağza gelmiyor. Süt kokusu yok, çinde nişasta tadı almadım, prinç yoğunluğunu çok bulmasam da bu kadar tok sütlaç nasıl yapıldığını anlayamadım. Sütlaç sıradışı çok beğendim. üzeirnde herzaman alışık olduğumuz  fındıkla beraber incir ve kayısı çok güzel uyum sağlamış.

Çok beğendim

Bu sütlaç yediğim en iyi sütlaç. istanbulda en iyi sütlaç nerede yenir ?sorusunun cevabı nizam sütlaç olduğunu anladım.

Nizam Pide Salonu 2016 yılı ziyare ettiğim mekanlar arasında en iyi 10 pideci listem‘de yerini aldı.

Değerlendirme Kriterleri Nizam Pide Salonu Puanlar Ne Anlama Geliyor?
Ambiyans 4.6
Servis 4.5
İçerik 5.0 1.0  –  2.5  Puan Arası Tavsiye Etmem
Malzeme kalitesi 4.7 2.5  –  3.0 Puan Arası Çok Bayılmadım
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.9 3.0  –  3.5 Puan Arası Eh İşte, Gidilir.
Lezzet 4.8 3.5  –  4.0 Puan Arası Gitmelisin
Yaratıcılık 5.0 4.0  –  4.5 Puan Arası Rotanı değiştir ve git
Kalite 4.8 4.5  –  5.0 Puan Arası Buraya Gitmeden Ölme
Fiyat 4.7 SEYYAHGURME
Kalite/Fiyat 4.8

 

Adres: Kamer Hatun Mahallesi, Kamer hatun caddesi No:3 Beyoğlu/İstanbul

Nizam Pide Salonu Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*