Nur Abla Karadeniz Sofrası-Tepeüstü


Karadeniz mutfağının benim için ayrı bir yeri var. Samsunun pidesi, Trabzonun ekmeği ve tereyağı, Rize’nin kavurması, Çayeli fasulyesi, hamsi, mısır ekmeği, turşu kavurma, laz böreği, güveç, kara lahana dolması… Say sat bitmez tükenmez lezzetleri var.

Nur abla Tepeüstünde çok merkezi bir yerde hizmet veriyor.

İç dekoru Karadeniz yöresinden izler taşıyor, çalışanların şivesi ve kıyafetleri sizi İstanbuldayken Karadeniz turuna çıkartıyor.

Bakalım lezzetler Karadenize götürecek midiye aklımdan soru geçmiyor değil.

Önden her zamanki gibi çorba ile başlıyorum. Et paça çorbası ilgimi çektiği için sipariş verdim. İçerisinde bolca kavurma olan paça çorbasının suyu gibi terbiye edilmiş limon ile servis edilen bir çorba. Çok lezzetli şiddetle tavsiye ederim.

Ardından tüm yemekleri denemek istediğim için aşçı tabağı gibi her yemekten biraz olan tabağı sipariş ettim. İçinde Rize kavurması, çayeli fasulyesi, güveç ve kara lahana dolması olan genişçe bir tabak. Kavurmanın tadı biraz yavan geldi daha iyilerini yedim. Kuru fasulye en iyi yediğim kuru fasulye listeme girdi. İçindeki etler,fasulyenin helmeli oluşu kullanılan tereyağı muhteşem bir lezzet.

Güveç tek kelimeyle sınıfta kaldı. Yorum dahi yapmıyorum.

Kara lahana dolması…. Kitap yazarım bu dolma için. Ömrümde bu kadar iyi karalahana dolması yemedim. Bilindik dolma gibi değil çok daha büyük. İçinde kıyma yok büyük büyük parça et var. Tarifsiz bir lezzet. Bir daha gelirsem sadece kurufasulye ve karalahana dolması için gelirim.

Tatlı olarak yöresel bir yatlı seçtim. İçinde mısır unu ve kara üzüm olan ilave şekeri olmayan üzümün kendi şekeri ve mayhoş aromasıyla damakta değişik bir tad bırakan yöresel muhallebinin adı Pepeçure. Çok özel bir tat değil ama değişik tat arayanlar için tavsiye ederim.

Nur Abla Karadeniz Sofrası gerek dekoru ve gerekse lezzetiyle beni etkiledi. Ben çok keyif aldım. Karadeniz mutfağının İstanbulda gayet iyi temsil ettikleri için Nur ablamıza teşekkürler.

Nur Abla Karadeniz Sofrası 2016 yılında ziyaret ettiğim mekanlar arasında hazırladığım en iyi 10 Karadeniz Mutfağı Listem‘de yerini aldı.

Tavsiye ederim.

Değerlendirme Kriterleri Fasuli
Ambiyans 4.6
Servis 4.8
İçerik 5
Malzeme kalitesi 4.9
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 4.7
Lezzet 4.8
Yaratıcılık 5
Kalite 4.8
Fiyat 4.8
Kalite/Fiyat 4.8

Adres: Tepeüstü Mahallesi, Alemdağ Cd. No: 538, Tepeüstü/İstanbul

Nur Abla Karadeniz Sofrası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*