Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi-Çapa


Sabahın erken saatinde yola çıkıp Anadolu yakasından Çekmeköyden Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi’ne geldim. Yaklaşık 50 km. Trafikten kaçayım diye erken yola çıktım Hatta çok erken geldiğim için henüz çiğ börek yapımına başlamamışlardı. İçeride temizlik ve hazırlık yapan genç birisini gördüm. Çiğ börekleri asıl yapan kişi abisiymiş. 40 dk kadar sonra abisinin gelip çiğ börek yapmaya başlayacağını belirtip beklememi rica edince bekledim. Yolun karşısında araçta oturyorken Sağolsun beni çok fazla bekletmeden kendisi çiğ böreği pişirip beni el işaretiyle çağırdı. 2 çiğ börek pişirip masaya birde ayran koymuş:) Ne güzel jest.

Sabah erken saat olması ve ilk müşteri olduğum için koyu bir sohbetimiz oldu. Tam 65 yıldır bu işi yapıyorlar. Sadece çiğ börek ve tam 65 yıl!

Küçücük bir dükkan. Salaş kutu gibi bir yer. Haftasonları uzun kuyruklar olduğunu öğreniyorum. Bu lezzeti tatmak için benim gibi anadolu yakasından gelen çokmuş. 1 saat sıra bekleyip bu lezzete ulaşmak için uzun kuyruklar olduğunu öğrendim. İşin sırrı ise kullanılan malzemenin kalitesi ve işçilik olduğunu söylüyor Mustafa bey. Doğru söze ne hacet. Mustafa Bey Eskişehirli bildiğiniz gibi çiğ börek Eskişehirden İstanbula gelen bir lezzet. Çiğ börek ayran ile iyi gidiyor, biri sıcak diğeri soğuk dengeleniyor; ama demli bir çay olsa hiç fena olmaz.

Mekan küçük, çay yapması ve servisi meşakkatli olacağından ayran ve gazlı içecek servis ediliyor. Fiyatları makul. Eskişehirde yediğimle aynı fiyat. Tanesi 2.5 TL. Lezzete gelince hayatımda yediğim en iyi çiğ börek bu kesin. Hamuru incecik kıyma-karabiberi bol, içi nemli kaldığı için yumuşaık boğazdan akıp gidiyor.

Böylesi esnafları görünce çok mutlu oluyorum. Bu lezzeti büyütmek isteyip sonra kaliteden ödün vermek yerine tek odalı bir yerde yılların emeğini servis etmek bu zamanda her yiğidin harcı değil. Taktir edilmesi gerekir. Gidin ve yiyin.

Tabi bir tane çiğ börek yetmez benim gibi birisi için 3 yada 4 tane ideal. Yanında birde ayran en fazla 12 TL ye nefis kahvaltı yada öğle yemeği sizi bekliyor.

 

Değerlendirme Kriterleri Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi
Ambiyans 2
Servis 2
İçerik 5
Malzeme kalitesi 5
Hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık 5
Lezzet 5
Yaratıcılık 3
Kalite 3.9
Fiyat 5
Kalite/Fiyat 4.5
Adres: Şehremini Mahallesi, Mevlanakapı Cd. 125/B, 34104 Fatih/İstanbul

Tarihi Odabaşı Çiğbörekçisi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*